زیره PU یا پلی اورتان چیست؟

تولید کننده تخصصی انواع زیره پیو

زیره کفش پی و ستون اصلی کفش می باشد. زیره ها انواع مختلفی دارند که رایج ترین زیره در ایران، زیره Poly Urethane با نام اختصاصی pu است. در این مقاله با زیره پیو بصورت جامع آشنا می شوید.

زیره پیو یا پلی اورتان چیست؟

پی‌یو (PU) مخفف پلی اورتان است. این ماده پلیمری است که از پیوندهای اورتان تشکیل شده است. به این‌ها پیوندهای کاربامات نیز گفته می‌شود. بیشتر پلی اورتان‌ها، ترموست هستند. هنگام گرم شدن ذوب نمی‌شوند.

این پلیمر به دلیل عدم وجود مونومر اورتان با بسیاری از پلیمرهای دیگر متفاوت است (سایر پلیمرها با توجه به مونومر مورد استفاده برای تولید نامگذاری می شوند ؛ به عنوان مثال ، پلی اتیلن از مونومرهای اتیلن ساخته می شود). نام این پلیمر بر اساس پیوندهای تکراری موجود در پلیمر است که پیوندهای یورتانی هستند (-R-NH-C (= O) -O-).

اگرچه از این زیره برای کفش‌های کوه نوردی و ورزشی به طور گسترده استفاده می‌شود. این زیره‌ها به دلیل کیفیت بالا، در مد، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

زیره پی یو سبک تر، راحت تر، قابل انعطاف تر و در برابر سایش مقاوم تر بوده و دوام آنها بیشتر است. و بعد از گذشت زمان، اصطکاک آن به صورت جزئی کاهش می یابد و درجه سختی آن نسبت به لاستیک نیتریل کمتر است، به همین دلیل شوک های فشاری را جذب می کند.

ظاهر این زیره ها توپر بوده و در حالت خم کردن انعطاف بیشتری داشته و با فشار انگشتان دست، داخل می روند. به هنگام خرید کفش باید به این نکته نیز دقت کرد که کف زیره نباید صاف باشد بلکه باید آج دار باشد تا از لیزخوردن جلوگیری کند.

زیره PU یا پلی اورتان چیست

کاربردهای پی یو چیست:

پی یو یک ماده پلیمری است که از ترکیب مواد شیمیایی خاص و در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. پی یو در صنعت ساخت و ساز، بسته بندی، مبلمان، خودرو و کفش به کار می رود.
از آنجا که پی یو نرم و انعطاف پذیر است توجه صنعت جهانی را به سوی خود معطوف کرده است به گونه ای که موج گسترده ای از حضور آن را در بازارهای جهانی پیش بینی نموده اند که سبب افزایش ارزش دلاری آن خواهد بود.
در آمریکای لاتین بیشترین مصرف مواد پی یو را در صنعت ساخت و ساز به خود اختصاص داده است. همچنین تولید انواع فوم های سخت، فوم انعطاف پذیر، چسب و فوم های پوششی را در برگرفته است.
سهم پی یو در صنعت کفش و بسته بندی و الکترونیک 15 درصد از کل سهم جهانی آن در دیگر تولیدات می باشد.

مزایای استفاده از زیره طبی پی یو ( PU ) چیست ؟

کفش هایی که زیره پی‌یو (PU) دارند انعطاف پذیر و راحت‌اند و پوشیدن آن‌ها آسان می‌باشد.

مقاومت خوبی در برابر لغزیدن ، اکسیداسیون و تا شدن دارند. به عبارتی سطح اصطکاک خوبی را فراهم می‌کنند. همچنین دیر پاره می‌شوند.

این زیره‌ها در مهار انرژی عالی‌اند. به بیان ساده‌تر مانع از وارد آمدن فشارهای شدید از سوی زمین به پا می‌شوند. در برابر مواد شیمیایی مقاوم‌اند و در آن حل نمی‌شوند. همچنین سازگار با محیط زیست هستند.یعنی از مواد قابل بازیافت ساخته شده‌اند و به محیط زیست آسیب نمی‌رسانند.

مشخصات زیره پیو:

چگالی پایینی دارد که باعث سبکی کفش می شود. سایشی متوسط دارد و در صورت ترکیب مواد پلیول و ایزوسیانات به صورت مناسب به هیچ عنوان شکستی نخواهد داشت. قدرت اصطکاک پایینی دارد و می تواند هم نرم و هم سخت باشد. پی یو می تواند دو رنگ در دانسیته های مختلف داشته باشد و اکثرا در کفش های مردانه استفاده می شود.

کارخانه های تولید کننده زیره PU:

زیره پی یو در حال حاضر در ایران پر مصرف ترین نوع زیره در بین تولیدی ها و کارخانه های تولید کفش ورزشی، کفش پیاده روی و کفش ایمنی است. البته زیره پیو در مدل های مختلف کفش مورد استفاده قرار میگیرد و تنها مختص به این سه مدل نمی باشد. این زیره‌ها به دلیل کیفیت بالا، در مد، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کارخانه کیهان گستر احسان فعالیت های خود را در زمینه تولید انواع زیره pu و تولید کفش و کتونی با برند هامین از سال 1377 در شهر تهران شروع نموده است. در حال حاضر هامین با تکیه بر دانش روز، تجربه دیرین و بهره گیری از تکنولوژی های نوین و ماشین آلات پیشرفته تلاش دارد تا کامل ترین و با کیفیت ترین محصولات زیره کفش pu را در صنعت کفش ارائه نموده تا شاهد شکوفایی صنعت کفش کشور عزیزمان ایران در سایه فعالیت خود باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    خانهدرباره مامحصولاتتماس با ما