مواد تشکیل دهنده و روش تولید زیره PU

روش تولید زیره PU در کارخانه تولیدی

زیره پی یو در حال حاضر در ایران جزوء پرمصرف ترین نوع زیره در بین تولیدی ها و کارخانه های تولید کننده کفش ورزشی، کفش پیاده روی، کفش ایمنی و سایر مدل های مختلف کفش نیز می باشد.

زیره پی یو در حال حاضر بیشترین سهم را در بین زیره های ورزشی به خود اختصاص داده است. علت اصلی این موضوع بالا بودن تعداد کارخانه های تزریق PU و ارزان بودن قالب زیره PU‌ و کیفیت بسیار بالای آن می باشد. حتی مشاهده می شود در کارخانه هایی همچون آدیداس و نایک نیز از این نوع زیره کفش استفاده میگردد.

سالانه حدود 47 تن مواد پی یو وارد ایران میگردد. این ماده نه تنها در صنعت کفش بلکه در صنایع خودروسازی، مبلمان، فیلتر هوا و … نیز کاربرد دارد. ماده pu پس از ساخته شدن و تبدیل به زیره کفش به یک ماده ضد آب قوی تبدیل میشود. مواد پی یو با واحد گرم (کیلو گرم) و به صورت بشکه ای به فروش میرود.

عمده ترین کشور های سازنده مواد پی یو ایتالیا، ژاپن، چین و ترکیه می باشند. تولید مواد pu در ایران بسیار پایین تر از نیاز انواع صنایع مرتبط با این ماده است. تولید مواد پی یو بسیار پیچیده و سخت میباشد.

 

مواد تشکیل دهنده زیره پی یو

زیره کفش پی یو (PU) از موادی شیمیایی به نام پلی یورتان (Polyurethane) ساخته شده است. پلی یورتان (که به آن پلی ارتان نیز گفته میشود) یک ماده کامپوزیتی میباشد که از ترکیب پلی ال ها و ایزوسیانات ها تشکیل شده اند. در فرایند تهیه و ساخت زیره کفش پی یو ممکن است مواد دیگری مانند رنگ ها، آب، انواع اسید ها و… به آن اضافه گردد.

کاربرد های پی یو (pu) در صنعت کفش

زیره کفش pu

پر کاربرد ترین استفاده مواد پی یو در صنعت کفش مربوط به قسمت زیره کفش میباشد. بیشترین استفاده از این مواد در زیره های کفش ورزشی، پیاده روی و ایمنی میباشد.

کفی کفش pu

معمولا از مواد پی یو در کفی کفش استفاده نمی شود. با این حال یکی از کاربرد های این نوع مواد استفاده آن در کفی کفش میباشد. کیفیت این نوع کفی ها زیاد نمی باشد.

صندل یا دمپایی

یکی از کاربردهای pu تولید صندل و دمپایی میباشد. البته برای تولید دمپایی بیشتر از مواد pvc یا مشتق های آن استفاده میشود. با این حال تولید صندل و دمپایی با مواد پی یو نیز امکان پذیر است.

اجزای داخلی کفش

مواد پی یو در ساخت برخی از اجزای داخلی کفش نیز کاربرد دارد. در بیشتر مواقع که نیاز برای ترکیب ماده ای با حالت پذیری و استحکام بالا میباشد از فوم پی یو ترکیب شده با پارچه استفاده میشود.

نحوه تزریق دستگاه زیره کفش پی یو

به صورت کلی نحوه تزریق در دستگاه زیره کفش پی یو به دو صورت زیر انجام میشود:

  • تزریق زیره مستقیم
  • تزریق زیره ساده

در تزریق زیره ساده ابتدا مواد در قالب زیره ریخته میشود و سپس بعد از اتمام کار در فرایندی به نام پیشکاری زیره با چسب pu به رویه کفش چسبانده میشود.

در تزریق زیره مستقیم رویه کفش درون ماهیچه ی قالب کشیده میشود و بعد مواد به آن تزریق میشود. هزینه قالب تزریق مستقیم بالاتر از حالت ساده است و از کیفیت بالاتری برخوردار است. همچنین فرایند پیشکاری را نیز حذف میکند.

جنس قالب زیره PU

در حال حاظر از نظر نوع جنس, قالب زیره ها دو نوع متداول دارند :

  • قالب زیره آلمینیومی
  • قالب زیره پلاستیکی

در ایران قالب های زیره پی یو را بیشتر از طریق ریخته گری میسازند و روند تولید این روش حدودا بین 3 الی 10 روز برای 8 جفت قالب زمان میبرد. البته قالب زیره پی یو را میتوان از طریق دستگاه CNC تولید کرد. اما به دلیل اینکه بیشتر کفش های تولیدی در ایران کپی برداری از محصولات شرکت های بزرگ در دنیاست و همچنین فرایند طراحی برای دستگاه CNC زمان بر است از این رو این روش زیاد استفاده نمیشود.

نوع قالبی که برای تولید انتخاب میشود ارتباط مستقیمی به نوع دستگاه تزریقی که قرار است استفاده شود دارد. از این رو میتوان با کارخانه ی زیره خود در ارتباط باشید و راهنمایی های آنها را استفاده کنید.

همچنین بسته به نوع کیفیت مد نظر و نوع دستگاه تزریق میتوان از قالب های زیره پلاستیکی که ارزان قیمت تر از انواع دیگر است استفاده کنید. البته قالب های پلاستیکی کیفیت و عمر کمتری نسبت به قالب های آلمینیومی دارند.

خط تولید زیره pu

خط تولید مرسوم در کارخانه های زیره کفش معمولا به سه صورت کانوایر (خطی) و روتاری (چرخشی) و ترکیبی می باشد. نوع خط تولید یک کارخانه تزریق pu بیشتر به نوع دستگاه زیره کفش پی یو آن کارخانه مربوط میباشد.

خط تولید به صورت روتاری :

در این نوع خط تولید، مواد زیره پی یو توسط پمپ به داخل شلنگ ها کشیده میشود و سپس از طریق هد نازل به داخل قالب ها تزریق می شود. روتاری (Rotary) در زبان انگلیسی به معنی چرخشی میباشد. به این مفهوم که نازل مواد از راه یک میله که به بدنه دستگاه متصل شده است دور دستگاه میچرخد. از این رو فضای مورد نیاز برای این نوع دستگاه ها معمولا به صورت مربعی بوده. ارتفاع مورد نیاز برای این دستگاه ها معمولا بالای دو و نیم متر میباشد. ایستگاه هایی که قالب زیره کفش روی آن قرار میگیرند ثابت میباشند و هد توسط این سیستم به سمت قالب ها هدایت میشود.

تولید زیره پیو با دستگاه روتاری

خط تولید به صورت کانوایر :

در این نوع خط تولید نیز مواد زیره pu توسط پمپ به داخل لوله یا شلنگ ها کشیده میشود و سپس از طریق رابطی خاص به داخل قالب زیره ها تزریق می شود. کانوایر (Conveyor) که گاها به اشتباه کاموایر خوانده میشود در زبان انگلیسی به معنی نوار نقاله میباشد. کار کرد این نوع دستگاه به این صورت است که هیچ میله ی چرخشی در آن وجود ندارد و قالب زیره ها توسط سیستمی ماننده نوار نقاله در حرکت میباشند تا به محل تزریق برسند. فضای مورد نیاز برای این نوع دستگاه ها معمولا به صورت مستطیل باریک میباشد و نیاز به ارتفاع بالایی نمیباشد.

تولید کننده تخصصی زیره پیو

خط تولید ترکیبی :

در ایران معمولا از بدنه دستگاه روتاری استفاده میشود و از آن هم برای ایستگاه هایی که با سیستم روتاری و هم برای ایستگاه هایی که با سیستم کانوایر هستند استفاده میگردد. علت این امر راحتی، ترکیب دو خط تولید، کیفیت بالاتر، تولید بالاتر و به صرفه تر بودن نسبت به خرید هر دو نوع خط تولید میباشد.

* نکته : خط تولید ممکن است بسته به نیاز هر کارخانه ای توسط ماشین ساز ها تغییر و سفارشی سازی شود.

————————————————————————————————————————————————

برگرفته از سایت:
کفاش ها

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    خانهدرباره مامحصولاتتماس با ما